Pencereyi Kapat / Close Window   

 
 
 

 


 

(Telepati, Nisan 2003)

Üreticilerimize ve KOBİílere küresel marka olabilme ve ihracat olanağı

EKT-Enformasyon ve Komünikasyon Teknolojileri üzerine faaliyet gösteren, özellikle üretim yapan şirketlerimiz için büyük bir olanak ayağımıza kadar geliyor.

TELEPATİ Dergisiínin de sponsor olduğu bir organizasyon ile Dubai Serbest Bölgesiínin tanıtımı 30 Nisanída İstanbulída gerçekleşecek. Expertise global tarafından düzenlenecek organizasyona yaklaşık bin kişi bekleniyor.

Ülkemizde ve EKT sektöründe hizmet veren kuruluşlarımız, içinde bulundukları mali olumsuzluktan ancak ihracat yaparak ve küresel markalar yaratarak çıkabilecekler. Bu nedenle dünyaya açılabilmek için büyük bir şans olan bu organizasyon, bir gün sürecek. Organizasyonla ilgili detaylı bilgiyi, Expertiseglobal Genel Müdürü Deniz Bülbülíden aldık.

Expertiseglobal kimdir?

ìExpertiseglobal, Türkiyeínin EKT-Enformasyon ve Komünikasyon Teknolojileri sektörüne yönelik İnsan Kaynakları hizmeti veren ilk şirketidir. Türk uzmanlarını yurtiçi ve yurtdışında projelere yerleştirmek için önce Almanyaída, daha sonra İstanbul ve İngiltereíde ofislerimizi açtık. Avrupaída işler bir süre iyi gitti ancak gerek ënokta.comí şirketlerinin çöküşü, gerek Amerikaída meydana gelen 11 Eylül olayından sonra Avrupaída ekonomi inanılmaz bir duraklamaya girdi. Bizler Expertiseglobalíin küresel bir şirket olması için arayışlarımızı sürdürüyorduk, bunun sonucunda Dubai gündeme geldi.î


Neden Dubai?

ìDubai; altın, inci ve bakır ile başlayan ve çok eskilere dayanan ticaret geleneğini, günümüzde modern altyapı ve yatırımcılar için çok cazip olan kanunlar ile bütünleştirerek Hong Kong ve Singapur gibi dünyanın en büyük ticaret merkezlerinden biri olmayı başarmış bir ülke.

Vizyoner Şeyh Maktoom, ülkesinin petrole olan bağımlılığını azaltmak ve Dubaiíyi dünyanın en önemli ticaret merkezi yapmak için uzun zamandan beri akıllıca yatırımlar yapıyor. Örnek vermek gerekirse; teknoloji şirketlerinin faaliyet göstermesi için planlanan ve dünyanın ilk teknoloji serbest bölgesi olan TECOMíun kurulumuna 1999 yılında başlanmış. Komünikasyon, bilişim, medya, danışmanlık ve halkla ilişkiler şirketlerinin yer aldığı TECOM serbest bölgesinde bu kadar kısa süre içerisinde 1000íe yakın firma faaliyete geçmiş. Bu firmalarda 30 bine yakın beyaz yakalı çalışmakta.

Jebel Ali serbest bölgesi 100 km2ílik bir alanda büyük, modern bir limanın kenarında yer almakta ve 2.200 şirkete tamamen vergisiz olarak üretim, depolama ve ticaret yapması için gerekli her türlü altyapıyı sunmaktadır. Black &Decker, Colgate Palmolive, Unilever, NGK, DaimlerChrysler, Mitsubishi, Caterpillar Logistics, Goodyear, Hitachi, 3M, BASF, ABB, Matsushita Electric, Fedex, Bose Export, BP, Carrier, Casio, Citizen, L'oreal burada yer alan küresel şirketlerden sadece bir kaçı. Bu büyük şirketlerin yanında binlerce KOBİ de bu bölgede faaliyetlerini sürdürmekteler.

Dubaiíde her yıl ortalama 80 civarında fuar düzenlenmekte ve çevresindeki bölgelerden milyonlarca kişi bu fuarları ziyarete gelmektedir.
Bütün bu yatırımlar sonucunda Dubai; 1,6 milyar kişinin yaşadığı bir coğrafya ve 1,1 trilyon Dolarílık GSMHísı olan ve dünyanın en hızlı büyüyen pazarının ticaret merkezi olmuştur. Bu merkezden Birleşik Arap Emirlikleri, Körfez ülkeleri, Afrika, Ortadoğu, BDT ülkeleri, İran ve Rusya başta olmak üzere tüm dünya ile iş yapma imkanı söz konusudur.
 

1988 yılından beri Körfez Savaşı süreci dahil yıllık ortalama %11 büyüme gösteren uluslararası tek ticaret merkezi olma özelliğine sahip Dubaiíde yer alan serbest bölgelerde, yatırımcıların tamamen vergisiz ortamda 50 yıllığına ofis, fabrika ve depo kiralama imkanları mevcut. Ayrıca bölge, yüzde 23 ile dünyanın en hızlı büyüyen EKT pazarına sahip.î
 

Dubai Türk yatırımcılarına neler sunacak? Ne gibi iş imkanları mevcut?

ìDubaiíde faaliyet gösteren şirketler daha önce de bahsettiğim gibi 1,6 milyar kişinin yaşadığı ve 1,1 trilyon Dolarílık GSMHísı olan ve dünyanın en hızlı büyüyen pazarına açılmış olacaklar. Dünyanın en zengin ülkelerinin bulunduğu Körfez bölgesi petrol dışında hemen her şeyi dışardan ithal eden ülkeler ve ticaretlerini Dubaiíde yer alan şirketler ile yapmayı tercih ediyorlar.

Son körfez savaşında da büyümesini sürdüren bölge, Ortadoğuída tarafsız siyasal yapısı ile dikkat çekiyor. Dubai Hong Kongíun tahtına göz dikmiş durumda. Zira, gerek modern altyapısı gerek dünya ticari merkezlerine olan yakınlığı ve büyük yatırımları ile şimdiden yatırımcıların gözdesi olmuş. Dünyanın en modern ve büyük limanlarından birisi olan Jebel Ali Limanı, bölgenin re-eksport merkezi.

Yine yukarda adını saydığımız BDT ülkeleri, İran, Afrika kıtası özellikle Güney Afrika çok cazip pazarlar. Tekstilden, demir-çeliğe, mobilyadan gıdaya kadar aklınıza gelebilecek her sektörde faaliyet gösteren Türk şirketleri ürünlerine pazar bulabilirler. Temsilcisi olduğumuz serbest bölgelerin vergi muafiyetleri dışında sundukları en büyük avantajlardan birisi herhangi bir yerel ortağa ihtiyaç duyulmadan yüzde 100 yabancı sermayeli şirket kurulmasına olanak tanımaları.î

Nasıl serbest bölgelerin temsilcisi oldunuz? Türk şirketlerine ne gibi olanaklar sunuyorsunuz?

ìDubaiíye kendi ofisimizi kurmak için gitmiştik. TECOM yönetimi ile yaptığımız toplantıda, kendilerine bölgenin bizi çok etkilediğini ve Türkiyeíde Dubaiínin fazla tanınmadığını, eğer arzu ederlerse İstanbulída bir tanıtım semineri organize edeceğimizi söyledik. Kabul ettiler; seminere olan ilgi sonucunda Türkiyeíde bir temsilcilerinin bulunmasının uygun olacağını düşündüler ve bize teklif ettiler. Böylece bu işbirliği doğmuş oldu. TECOM, Expertiseglobalíe şimdiye kadar hiçbir ortağına sunmadığı bir imkan da sağladı. Buna, ìİlk Adımî diyoruz.

İlk Adımída verdiğimiz bir yıl süreli hizmetimizin amacı; Türk şirketlerinin çok az bir yatırım ile Dubai ve çevre ülkelerin pazar olanaklarını tanıması ve ticaret yapmalarını sağlamaktır. İlk Adımída yer alan firmalar en fazla bir yıllık süreden sonra, yine benzeri avantajlarla TECOM veya Jebel Ali serbest bölgelerinde kendi ofislerine taşınma imkanına sahipler. Dubaiíde ofis sahibi olmak firmalara paha biçilmez bir kimlik sağlıyor.

İlk Adımída yer alan firmalara bir yıl boyunca 6.500 Amerikan Dolarıíndan başlayan fiyatlarla sunduğumuz hizmetler:

  • Büro, demirbaş, telefon, Internet bağlantısı vb. tüm ofis ihtiyaçları,

  • Sekreterlik hizmetleri,

  • Şirket kurulumu hizmeti,

  • Pazar araştırma desteği,

  • Pazarlama desteği,

  • Potansiyel müşteriler ve ortaklık talebi olan şirketler ile tanışma toplantıları,

  • Fuarlarda yer alabilme imkanı

  • Uçak ve konaklama servisleri.

Başka neler eklemek istersiniz?

ìDubai ve çevre ülkeleri Avrupaínın tam tersine, Türk ürünlerine ön yargı ile yaklaşmamaktadır. O bölgede marka olabilecek sayısız Türk şirketi tanıyorum. Ancak şimdiye kadar nedense başka ülkelere yoğunlaşmayı tercih etmişler. Hepimizin bildiği gibi marka olmak, ürün ve hizmetlerinizi çok daha iyi fiyatlarla satmak anlamına geliyor. Bu anlamda şirket yöneticilerinin çok geç olmadan bu bölge hakkında daha fazla bilgi sahibi olmalarını ve mutlaka Dubaiíyi ziyaret etmelerini öneririm.î