Pencereyi Kapat / Close Window   

(IT-Business Weekly  1/11/2002)

Dubai'de 8 bin dolara ofis 

Expertise Global, Türk bilişim firmalarına Dubaiíde yıllık 8 bin dolar ile ofis kiralama imkanı sunuyor.

Bir yanda uluslararası şirketlerin binaları diğer yanda orta ölçekli bir teknoloji firmaları, modern binalar ve alışveriş merkezleri... Dubai, son yıllarda bilgi teknolojileri alanında ismini sıkça duyuruyor. IP telefonlarıyla donatılmış vergisiz bir bölge, mükemmel bir iletişim altyapısı ve her türlü yatırım kolaylığı... Kısacası bölgeyi bir ticaret üssü haline getirmek için her şey düşünülmüş.

Bilişim sektöründe insan kaynakları alanında faaliyet gösteren Expertise Global, şimdilerde Türk bilişim sektörünün Dubaiíde yer alması için faaliyet gösteriyor. Konuyla ilgili görüştüğümüz Expertise Global Genel Müdürü Deniz Bülbül, ìİlk olarak Dubaiídeki teknoloji şirketlerini görmeye gitmiştik. Ancak gördüğümüz manzara bizi etkiledi. Türk bilişim firmalarının kendilerini burada temsil etmelerinin gerektiğini düşündükî diyor.

Expertise Global, Dubai Internet City ile bir temsilcilik anlaşması imzaladı. Buna göre Türk bilişim sektörü Dubaiíye yerleşmek için gerekli danışmanlık hizmetlerini Expertise Global şirketinden alabilecek. Şirket, Dubaiíye yerleşmek isteyen şirketler için öncelikle bir ısınma turu sayılabilecek hizmet sunuyor. Bülbül, bu hizmet dahilinde Türk BT firmaları bir yıl süre ile Expertise Global tarafından hizmete sunulan 300 metrekarelik bir alanda gerekli bütün iletişim altyapısı ile Dubai pazarını tanıyacaklarını söylüyor. Gerekli altyapının da toplam olarak sunulduğu hizmetin bir yıllık bedeli olarak 8 bin dolar belirlenmiş. İstedikleri takdirde bir yıllık süre sonunda isteyen firmalar Dubai Internet Cityíde kendi ofislerini açabilecekler. Geçtiğimiz haziran ayında yapılan tanıtım toplantısından bu yana birçok şirket bu şartlarla Dubaiíde yer almak için müracaat etmiş. Nitekim Koç Sistem, Directcom gibi bilişim firmaları Dubaiíde yer almak için yol hazırlıklarına başlamışlar bile. Bülbül, bu hizmet için katılım sınırlı tutulması nedeniyle firmaların en geç Kasım ayı ortasına kadar Expertise Globalíe başvurmaları gerektiğini ifade etti.