Pencereyi Kapat / Close Window   

(Yeni Şafak, 20 Haziran 2002)

DIC girişimcileri bekliyor 

ABD'deki Silikon Vadisi'nden sonra, bilişim sektörünün üslendiği en büyük merkez olan Dubai Internet City (DIC), Türk girişimcileri çağırıyor.

Dünyada bilişim sektörünen kalbinin attığı en önemli merkez olan ABD'deki Silikon Vadisi'ne en büyük alternatiflerden biri Dubai'de bulunuyor. 1999'da Dubai Prensi ve UAE Savunma Bakanı General Şeyh Muhammed Bin Raşid El Maktumi'nin fikri ile kuruluş çalışmaları başlayan ve 2000 yılında faaliyete geçen Dubai Internet City (DIC), bilgiye dayalı ekonominin gelişmesini hızlandırmak amacıyla kurulmuş bir merkez. Başka bir deyişle, Ortadoğu'nun Silikon Vadisi. Ortadoğu bilişim pazarı, dünyadan en hızlı büyüyen pazarlardan biri kabul ediliyor. Ortadoğu'da bilişim ürün ve hizmet pazarının 2002 sonunda 35 milyar dolara ulaşacağı belirtiliyor. 

Stratejik bir noktada 

Bu önemli merkezi Türk bilişim sektörüne tanıtmak için geçtiğimiz hafta Expertise Global tarafından bir toplantı düzenlendi. Toplantının açılışında bir konuşma yapan Expertise Global Genel Müdürü Deniz Bülbül, DIC'nin Mısır'dan Güney Afrika'ya kadar oldukça geniş bir coğrafyayı kendi için bir ticari merkez olarak gördüğünü ve bilişim alanında pek çok şirketin merkezde yer aldığını söyledi. 

Toplantıda, DIC'le ilgili bir sunum gerçekleştiren DIC Bölge Satış Müdürü İsmail Al Nagi, "Elinizde çantanızı alıp Dubai Internet City'e (DIC) gittiğinizde bir gün içinde şirketinizi kurmanız mümkün" dedi. Al Nagi, "Türkiye'de bir şirket kurmak için 200'ün üzerinde belgeye gerek varken, Dubai Internet City'de bir günde şirket kurmak mümkün" şeklinde konuştu.